ASKO Sedací soupravy
ASKO Sedací soupravy | Barva a materiál

V HLAVNÍCH ROLÍCH BARVA A MATERIÁL

Zatímco barva je jedním z hlavních prvků, které na sedací soupravě zaujmou, ne každý věnuje stejnou pozornost také výběru vhodného materiálu. Pokud ovšem chcete, aby se vám sedačka líbila i po čase, je dobré řídit se při jejím výběru oběma kritérii

BARVY NEJSOU TABU, ALE VYBÍREJTE PEČLIVĚ

Sedací soupravy v pestrých barvách dokážou krásně oživit interiér. Pečlivě však volte takový, který vás po čase neomrzí a současně bude vypadat dobře i v případě, že změníte nábytek či malbu na stěnách. Obecně pestré odstíny sedaček lépe zapadnou do interiéru, který je vymalován jemnými odstíny. Červená, modrá, fialová nebo zelená sedací souprava dobře ladí například s moderním černo-bílým nábytkem, zatímco žlutá, oranžová či červená sedačka působí dobře v kombinaci s moderním nábytkem v teplých přírodních odstínech.

Pokud dáváte přednost neutrálním barvám, jako je například bílá, černá, béžová, slonovinová, zemitá či šedá, snadno ji kdykoliv oživíte pestrými doplňky, barevnými polštářky a dekoracemi. Podle bytových designerů je však vždy dobré kombinovat v obývacím pokoji maximálně tři základní barvy a dál už si jen pohrát s jejich odstíny.

Poraďte se s našimi prodejci, kteří vám pomůžou krůček po krůčku k vaší vysněné sedací soupravě.

NAVŠTIVTE NÁS V JEDNÉ Z NAŠICH 14 PRODEJEN
DOMLUVIT SCHŮZKU ZDE

BÍLÁ – SYMBOL LUXUSU I PÉČE

V případě, že se rozhodnete pro bílou sedací soupravu, můžete si být jisti, že bude prakticky v jakémkoliv interiéru vypadat luxusně. Tento dojem je ovšem vykoupen náročnější péčí, neboť na bílém povrchu bude vidět každý flíček. Máte-li malé děti nebo chlupaté domácí mazlíčky, není bílá barva sedačky zrovna optimální volbou, na druhou stranu, pokud vám nevadí se o sedačku pravidelně starat, neváhejte. Sedací souprava v bílé barvě totiž nádherně prosvětlí a rozzáří váš obývák.

ZÁLEŽÍ NA VELIKOSTI PROSTORU

Barvu sedačky byste měli podřídit také tomu, do jak velkého prostoru ji pořizujete. Do menších místností raději volte béžovou, světle modrou, pískovou nebo třeba i bílou. Pokud váš obývák disponuje dostatkem místa, můžete klidně sáhnout i po tmavších barvách, jako je například vínová, tmavě hnědá, tmavě modrá nebo černá.

JAK VYBRAT SPRÁVNÝ MATERIÁL

Existují dvě základní kategorie potahů – látkové a kožené. Životnost potahu udává parametr, který se nazývá odolnost proti oděru a je udáván v otáčkách. Tato hodnota ukazuje stupeň odolnosti proti takzvanému ošoupání látky. Otáčky v tomto případě znamenají počty otěrů zjištěné při testování v laboratorních podmínkách. Čím vyšší číslo, tím samozřejmě lépe.

LÁTKOVÉ SEDACÍ SOUPRAVY

Moderním trendem v oblasti čalounění nábytku je použití látek s tzv. nešpinivou úpravou, jejichž fyzikální vlastnosti jsou vylepšeny např. pomocí teflonu, který způsobuje vodoodpudivost. Protišpinivá úprava tak zabraňuje proniknutí tekutin do potahové látky, neboť v případě polití sedací soupravy zůstane nežádoucí nečistota na povrchu a jejím rychlým a správným odstraněním předejdete znehodnocení látky. Nižší kategorií jsou látky z textilie, které jsou sice také velmi kvalitní, ale oproti látkám z teflonu mají nevýhodu, že při jejich polití musíte skutečně rychle reagovat, aby nehoda nezanechala trvalé následky. Při čištění používejte měkkou houbu, skvrny netřete, pouze odsajte tekutinu přikládáním čistých bílých hadříků či papírových ubrousků.

KOŽENÉ SEDACÍ SOUPRAVY

Kožené sedací soupravy působí luxusnějším dojmem, jsou nadčasové a nepoškodí je ani rozlitá káva, čaj či mléko. Z drtivé většiny kožených sedaček odstraníte i skvrny od fixy a pera, takže pokud máte v domácnosti dítě a/nebo domácího mazlíčka, nic neoceníte více než sedačku z kůže. Stačí na ni totiž pouze nastříkat čisticí nebo dezinfekční prostředek, otřít papírovou utěrkou a sedačka je opět čistá a dokonce dezinfikovaná. Nevýhodou je pouze fakt, že časem může pod vlivem opotřebení praskat. Životnost se však dá prodloužit speciálními přípravky

SEDACÍ SOUPRAVY Z EKOKŮŽE

Ekokůže je náhrada pravé kůže ze syntetických materiálů. Na první pohled je od přírodního materiálu k nerozeznání, ale její vlastnosti se v mnohém liší. K benefitům ekokůže patří především pevnost, odolnost proti oděru, vzdušnost a propustnost. Kvůli tomu je však o něco náchylnější na styk s tekutinami, které mohou materiálu způsobit poškození. Díky svému původu je pak ideální do domácností alergiků. Její životnost je sice kratší než u přírodního materiálu, ale vyznačuje se výrazně nižší cenou.